Microsoft, Bungie tarafından yapılan ve Xbox’ın en etkili oyunlarından biri olan ve Xbox severlerin merakla beklediği Halo’nun yeni versiyonunun (Halo 2) kopyasının, piyasaya çıkışından 27 gün önce Internet’te dolaştığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre çalınan Halo 2 versiyonu kanuşmaları Fransızca fakat İngilizce altyazılı olan final versiyon. Halo 2’nin lokalizasyon çalışmaları sırasında çalındığı ifade edildi.

Halo 2’nin kopyalarını çeşitli korsan sitelere ve haber gruplarına gönderenlerin peşine düşen Microsoft bu oyunun indirilmesi ya da dağıtımına yardımcı olunmasını hırsızlık olarak değerlendirdiğini duyurdu.

Microsoft’tan yapılan açıklamada olayın soruşturulduğu ve bu yasadışı eylemin kaynağını bulmak içi kararlı bir şekilde hareket edildiği vurgulandı. Fikri mülkiyet konusunu çok ciddiye aldığını vurgulayan yazılık devi, koplayarın internete sızmasının oyunun çıkış tarihini etkilemeyeceğini de belirtti.

Microsoft’un sahibi olduğu Bungie Studios yaptığı açıklamada merakla beklenen oyunun yapım aşamasının sone erdiğini ve üretime başlamaya hazır olduklarını duyurmuşlardı. Oyunun 9 Kasım’dan itibaren tüm dünyada çıkması bekleniyor, ancak korsan kopyanın Internet’te yer alması oyunun çıkışına gölge düşürdü. Halo 2’nin yılın en çok satan oyunları arasına girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir