Xbox One ilk tanıtıldığında özellikle TV özellikleri ile ön plana çıkartılmış hatta bazı çevrelerce oyun konsolu özelliklerine eğilmediklerinden dolayı eleştirilmişti.

Açıkçası zamanımızda artık eğlence cihazlarına ilginin artacağı aşikar. Özellikle akıllı telefonlarla birlikte konsol ya da Apple TV cihazlarının birbirine bağlanabilmesi, video izleme, müzik izleme özellikleri gibi nitelikler gerçekten kullanıcıların ilgisini çeken ve aynı zamanda bir boşluğu dolduran şeyler…

Xbox One’da ise bu tip cihazlarda pek fazla bulunmayan HDMI IN özelliği sayesinde harici bir HDMI kaynağından bu Digiturk gibi uydu alıcısı ya da benzer bir HDMI kaynağından Xbox One’ın içerisine entegre edilmiş olması aslında bizim oldukça ilgimizi çekmişti.

Burada soru işareti ise şuydu; Uydu alıcıları açıkçası çok güncel bir donanıma sahip olabilen cihazlar olmamakla birlikte herkesin evinde farklı tipte uydu alıcıları ve farklı tipte donanımlar bulunuyor ve bunlar genelde çok yeni teknolojiler değil.

Xbox One ile Digiturk Sesle Kontrol ve Fifa 14 Multitasking Deneyimi videomuzu izlemeye başlayın ve yazımızı okumaya devam edin:

Peki Microsoft burada gerçekten, en azından ilk çıktığı günkü yazılım yapısıyla bunu hakkıyla verebiliyor mu biz de sizler için bunu incelemeye çalıştık.

Şu an Xbox One’ın TV özelliği olarak kullanabildiği özellikler Amerika’da uyumlu uydu veya kablo alıcıları ile şu anki yazılımın hakkını verecek kadar çalıştığı yönünde söylemler olmasına rağmen sorunlarda yok değil.

Türkiye’de biz de bu denememizi digiturk ile gerçekleştirdik. Elimizde Digiturk Plus kutusu bulunuyor, bu cihaz Internet’e bağlanan Digiturk Plus IQ değil bunu da belirtelim ki bir yanlış anlaşılma olmasın.

Uydu alıcısını tanıtmayla ilgili başka bir yazı daha hazırlamayı düşünüyoruz. Burada ise Digiturk’te hangi komutları sesle kontrol ettiğimizi hazırladığımız videomuzdan görebilirsiniz. Digiturk Plus olduğu için durdurma ve ileri geri alma özellikleri cihazda çalışan özellikler, cihazınızın bu özellikleri desteklemesi gerekiyor.

Şu an test ettiğimiz ve çalıştığını gördüğümüz özellikler; Durdurma, Oynatma, ileri geri alma, ses kısma, açma, sessize alma (ses ile özellikler aynı zamanda ses sistemini ayarladıysanız ordan kontrol edilmekte). Bu kontrolü aslında nasıl gerçekleştirdiğini söylemek gerek, Kinect 2.0’la birlikte cihazınıza direk göz göze bakmadan infrared komutlarını odanın içinde sektirerek Digiturk alıcınıza ulaştırıyor yani cihazlar ile ilgili bir yer ayarlaması bile yapmanıza gerek yok ki açıkçası çok başarılı olduğunu söylememiz gerek.

Çalışmayan özellikler; Guide (yani TV program rehberi) bu sadece şu an Amerika’da bazı cihazları destekliyor, kanal değiştirme (bu özellikte Guide tanımlanmadıysa çalışmıyor).

Xbox One’da TV özelliğinde dikkatimizi çeken bir diğer durum ise eğer Xbox One’ı Instant açılma yani devamlı tetikte bekler modda kapalı tutuyorsanız bir süre sonra Digiturk kutusundan gelen sinyali göstermeyip siyah ekran alıyorsunuz. Bu sorun Xbox One’ın sorunu olarak görünüyor, bunun yaşanmaması için cihazınızı Energy Saver pozisyonunda kapalı tutmanız gerekiyor şu an için. Bu modda tutarsanız Xbox one biraz geç açılıyor ancak yine TV ile de sorun yaşamamış oluyorsunuz.

Şu an için TV özelliği daha çok ilgiye ihtiyaç duyuyor ancak ilerleyen zamanlarda bunlarında yazılımla genelleştirilmesi söz konusu ve açıkçası şu an olmasa bile bir süre sonra çok daha becerikli olacağını düşünüyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir