Microsoft, ‘Fall dashboard update’i bu sefer söz verdiği gibi 4 Aralık’ta konsollarımıza gönderdi. Şu ana kadar ‘Windows Live Id’ nin değiştirilmesinde de yaşanan küçük problemler dışında açığa çıkan önemli bir sorun yok. MS bunla ilgili yakında yeni bir ‘update’ göndereceğini zaten açıkladı ancak siz de benim gibi hataya düşüp bu sorun giderilmeden hesap detaylarınızı değiştirmeyin…

Divx ve Xvid desteğinin gelmesi ile kuşkusuz 2007 Sonbahar güncellemesi şu ana kadar ki en önemli güncelleme oldu. Bir kaç denemeden hemen sonra MS’in sözünü tuttuğunu ve 360’ın bildiğimiz hemen hemen tüm Divx ve Xvid dosyalarını çalıştırdığını söyleyebiliriz. İlk kez böyle bir dosyayı açtığınızda bir uyarı ile video kodlarını yüklemeniz gerekiyor. Daha önce bu kodları yüklediyseniz bile tekrardan aynı işlemi yapmanız gerekli. Video dosyaları, ‘DVD Drive’ da CD ve DVD’den, ‘USB Drive’ dan, ‘Windows Media Player 11’, ‘Windows Home Server’ ve hatta forumlarda yazıldığı kadarıyla Mac ile formatlanmış sürücülerden çalışıyor. Ancak alt yazı ve video’da varsa diğer menü özellikleri ne yazık ki çalışmıyor. Çalışmayan diğer önemli dosyalar ise .mkv uzantılı yüksek çözünürlükteki videolar. Xbox 360 videoları ilk etapta ekranınıza en uygun olan şekilde yansıtıyor. Ama isterseniz ‘Letterbox, Fullscreen, Stretch ve Native’ seçeneklerinden biri ile 4:3 ve 16:9 çözünürlüğünde sorunsuz olarak videolarınızı izleyebilirsniz. Görüntü kalitesi bir PC’den monütör’e alabileceğiniz kadar iyi. Son olarak henüz denemesem de 360’ın 1080p’ye kadar Divx ve Xvid dosyalarını desteklediğini söylemekte yarar var.

Menülerde yapılan bazı değişiklikler ve geçişlerdeki serilik oldukça olumlu. ‘Hard Disc’ herhangi bir şey açarken ve sayfa değiştirirken geçen zaman süresinin daha önceye göre çok daha kısa olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. Oyunlar ve videolar daha düzenli ve bir kere öğrendikten sonra yeni ürünleri ve aradığınız bulmak çok daha kolay. Ancak güncellemeden sonra ne yazık ki ‘Silver’ hesap sahipleri demoları ancak çıktıktan 1 hafta sonra indirmeye başlayabilecek.

Arkadaşımın arkadaşı özelliği de oldukça başarılı ve parti oyunlarında kendi dilinizi konuşan 360’cıları bulmak artık çok daha kolay. Hatta listedeki 100 kişi limitini de bu şekilde aşmış oluyorsunuz.

Klasik Xbox oyunları daha önce belirttiğimiz gibi artık ‘Marketplace’ den satın alınabiliyor. Daha önce de belirttiğim gibi şahsen ben bu oyunlar ile ‘hard drive’ ımı doldurmayı düşünmüyorum. Ayrıca 1200 puana mal olan oyunlar (yaklaşık 15 $ civarı) piyasaya göre çok pahalı. Eğer bu orjinal oyunlardan siz aldıysanız düşüncelerinizi gönderin sitemizde yayınlıyalım.

Yeni video menüsünde video kiralama ve satın alma servisi 11 Aralık’tan itibaren Avrupa kullanıcıları için de mevcut olacak. Standart çözürlükteki ürünler 250 ‘HD’ kalitede olanlar ise 380 MS puanı veya daha fazla olacak. İlk etapta daha çok Matrix, Süperman ve Harry Potter ve Sırlar Odası gibi yeni olmayan filmler mevucut olacak. Michael Bay’in gişi rekorları kıran Transformers filmi de ‘HD’ olarak Aralık ayı içinde kiralanabilecek.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir