Merakla beklenen (beklediğimiz) ve herhangi bir alet-controller olmadan oyun oynamaya yarayan Kinect sonunda Amerika’da satışa sunuldu ve Avrupa’da 10 Kasım’da raflarda yerini alacak. Son jenerasyon konsollar piyasaya çıktığında hareket sensörlü kontrolü Wii piyasaya sunmuş ve çok büyük kitlelere eğlence şansı sunmuştu. Geçtiğimiz aylarda da benzer bir yapıyı PS3’te PS Move ile görmüştük. Ama hepsinde bir alet vardı ve bu aleti elinizle kumanda etmeniz gerekiyordu.

Ancak Kinect burada hepsinden ayrılarak özel bir teknoloji ile aletsiz yani elinizde veya vücudunuzda hiçbir şey tutmadan ya da bağlamadan sadece vücut hareketlerinizle oyun oynamayi sağlayan devrim niteliğindeki Kinect ile gerçekleştirdi. Microsoft buna “controller sizsiniz” sloganıyla bir aletin olmadığını ve aletsiz oyun oynayabileceğinizi hatta menülerde gezerek sesli komutları kullanabileceğinizi ifade ediyor.

Kinect ilk Xbox 360’dan günümüzde çıkan Slim versiyonuna kadar tümüyle uyumlu bir kamera ve hareket algilama mekanizmasına sahip olan bir alet. Kinect’i televizyonunuzun altına ya da üstüne koyuyorsunuz ve karşısına geçerek oyun oynamaya başlıyorsunuz.

Kinect aynı zamanda Xbox 360 menülerini de hem elinizi sadece hareket ettirerek ya de ses ile kontrol etmenizi sağlıyor.

Kinect’i yakın bir zamanda test ederek detaylı bir incelemesini yapmaya çalışacağız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir