Karşımızda yeni Xbox, ve yeni adıyla Xbox One. Xbox One tam anlamıyla herşeyi bir araya getirmeyi planlayan ve şu ana kadar açıklanmış en dikkat çekici eğlence cihazı demek daha doğru olacaktır.

Hemen öncelikle donanımsal özelliklerinden kısaca bahsedelim:Xbox One Teknik Özellikleri:
– 8 Core CPU
– 8GB DDR3 Hafıza
– 500GB Harddisk
– Blu-ray
– 802.11n Wireless (Wi-fi Direct ile birlikte)
– HDMI 1.4 In/Out
– USB 3.0
– 1080p ve 4K video aynı zamanda 7.1 sesi de destekliyorXbox One’daki harddisk kapasitesi 500GB olarak çıkması planlanmış, harddisk ise Xbox 360’dan yaiadığımız tecrübe ve harddisklerin zamanla kapasitelerinin büyümesiyle 250Gb’lara kadar çıkmıştı.
Xbox One ise 500GB gibi şu an için gayet yeterli bir kapasiteyle çıkıyor ancak, bu Xbox 360’daki gibi kullanıcılar tarafından çıkarılıp takılabilecek bir formatta olmayacak. Yani kısaca son kullanıcılar tarafından sökülüp takılamayacak.
Ancak USB 3.0 portundan harici kapasite kullanilabilecek ve bu kapasite ile dahili harddiskin yapabildiği oyun kurma, download’lar gibi herşey harici harddisk üzerinde de yapılabilecek.Xbox 360 kullanıcıları, özellikle de slim olmayan Xbox 360 kullanıcıları sesten şikayetçilerdir ve Microsoft bu sorunları gidermek amaçlı oyunları HDD’ye atılmasını sağlayarak ses sorununa geçici çözüm bulmuştu.
Xbox 360 Slim’de ise bu konuda baya bir iyileştirilmeye gidilmişti, Xbox One ise Xbox Slim’den 4 kat daha az ses üreteceği açıklandı, bu da oldukça sevindirici bir haber.

Blu-ray
Xbox One bu sefer Blu-ray ile birlikte gelecek ve böylece Xbox 360’ta HDDVD addon’u ile HD disk çalar dünyasından tamamen sıyrılıp, HD disk platformlarının oturmuş olmasıyla artık içerisinde Blu-ray barındırmaya başlayacak.

Kinect 2.0


Kinect hayatımıza girdiğinde gerçekten inanılmaz başarılı olduğunu tecrübe etmiştik. Şimdi de bu inanılmaz kadar gerçek Kinect’in yenilenmiş versiyonu xbox One ile birlikte geliyor olacak.
Kinect 2.0 düşük ışık koşullarında da artık iyi çalışabilecek, aynı zamanda genişletilmiş görüş açısı ile dar alanlarda rahatça kullanılabilecek gibi görünüyor. Ayrıca kamerası da 720p çözünürlüğe sahip Skype görüşmelerinde kullanılabilecek ki bu da Apple iPhone Facetime benzeri bir kalite olacak gibi gözüküyor.
Bilek hareketlerine kadar algılayacak şekilde tasarlanmış ancak daha önce spekülasyonlarda çıkan parmak hareketlerini de algılayacağı yönündeki söylentiler şu an için boş çıkmıi gözüküyor.

Xbox One ile gelecek yeni Gamepad


Gamepad’in tasarımında yenilik gözle görülür bir şekilde yapılmış. Start ve Back butonları tasarımı ve aynı zamanda Xbox tuşunun konumlandırılması ve şekli değiştirilmiş.
Ancak en büyük yenilik ise Impulse trigger denilen yani thumbstick’lerde de ayrıca titreşim ve tepki verebilen bir yapı getirilmesi, yani sadece gamepad’in komple titremesi değil thumbstick’te size ayrıca tepki verecek.

Live TV
Xbox One’ın en önemli özelliklerinden biri de Live TV yani aslında kablolu veya satellite TV yayınlarının Xbox üzerinden izlenebilmesi, ancak bu konuda demoda gösterim olmasına karşın nasıl yapılacağı konusunda kesin bir bilgi yok.

15 Exclusive Oyun
Xbox One ile birlikte ilk yıl 15 exclusive oyun çıkacak, burada Fifa 14 Ultimate Team’in Xbox Exclusive olması ise oldukça ilginç bir haber. En onemli oyunlardan biri de Infinity Ward’ın çıkaracağı Call of Duty: Ghosts, grafikler üzerindeki çalışmalar Xbox One’da çok başarılu gözüküyor.

Geriye Uyumluluk
Xbox One geriye uyumlu olmayacak yani Xbox 360 oyunları oynanamayacak, bunun içinde daha önceden satın aldığınız Arcade oyunları da dahil. Yeni platform tamamenfarklı şekilde tasarlandığından ve performansı düşürmemesi için eskiye dönük yapılmaması tercih edilmiş.

Xbox One ikinci el oyun konusu
Xbox One için ikinci el oyunlarla ilgili yapılan bazı tahminler vardı bunlar üzerinde Microsoft’tan Albert Panello’dan alınan bilgileri ve bir kaç netleşen konuyu sizlerle paylaşalım.

– Xbox One’da ikinci el oyun alım satımı sorun çıkarmayacak
Bu konu üzerinde bir çok makale yazıldı çizildi ve açıkçası bu cidden merak ediliyordu. Tahmin edilen Xbox One’da artık ikinci el oyun alıp oynanılamayacağı yönündeydi.
Ancak ikinci el oyun alıp, satılabilecek. Şu an belli olmayan belki oyunların aktivasyon ücretine ihtiyaç duyabileceği yönünde. Ancak Avrupa’da EA’in oyunlarında online’da aktivasyon istemesi yüzündendava açılmış durumda, bu yüzden henüz bu konular netleşmiş değil. Ancak Xbox One’da ikinci el oyun oynanabilecek burası kesin.

– Xbox One’da oyunu oynamaya başladığınızda arka planda oyun HDD’ye atılacak
Xbox 360’da oyunları HDD’ye atma fikri gerçekten çok iyi gelmiş ve kullanışlı olmuştu, Xbox One’da bunu biraz daha ileri götürüp sizin bir aksiyon almanıza gerek kalmadan arka planda bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirecek.

– Xbox One’da HDD’deki oyunu orjinal oyun diski takılı olmadan oynanabilecek
Bu konu gerçekten çok pratiklik yaratacak ancak bazı soru işaretlerini getiriyor, bu nasıl kontrol edilebilecek.
Bu demek oluyor ki HDD’ye bir kere atılan oyun diskini artık tozlu raflarınıza kaldırabilecek ve unutabileceksiniz. Peki nasıl çalışacak bu sistem..
Her oyun diski kendine özel bir ID ile gelecek ve sizin Xbox hesabınızla eşleştirilecek. Dolayısıyla başka bir hesaptan aynı diskli oyunu oynamaya kalktığınızda diskin ID’si eşleşmeyeceğinden oynayamayacaksınız.
Aslında sorun burada başlıyor, o zaman offline oynanamayacak mı, yani hesap ve oyun ID bilgisi eşleştirilebilmesi için merkezi bir eşleştirilme yapılması gerekir ki bu da online bir bağlantıya ihtiyaç duyar.
Bu durumda bizim düşüncemiz, online değilseniz diski takma zorunluluğu olabilir, ancak bu konular henüz net değil ve yaklaşık 3 hafta sonra E3 fuarında bu konularla ilgili Microsoft’un detaylı bilgiler sunacağına dair bilgiler geliyor.

– Xbox One’da oyun diskini satın aldığınız oyun indirilebilecek
Eğer arkadaşınızın Xbox One’ında oyun oynamak istiyorsanız o zaman direk oradan Save game’lerinizi ve aynı zamanda oyunu indirip kendi hesabınızla oynayabileceksiniz, ancak bu konunun biraz da ha netleşmesinde fayda var şu an için elimizdeki bilgi bu şekilde.

– Xbox One’da Offline oyun oynanabilecek mi?
Xbox One’da kesin olarak offline oyun oynanabileceği açıklandı, ancak oyunun Online gerektiren kısımları tabi ki oynanamayacak 🙂

– Xbox One’da evde birden fazla konsolu olanlar ne yapacak
Açıklamaya göre aynı evdeki konsollarda yani aynı ailede bunun yapılabilmesine imkan sağlanacak. Ancak nasıl bir yöntemle olacağı konusu yine E3’te açıklanacak gibi gözüküyor.

Şimdilik sizler için derlediğimiz Xbox One tanıtımından çıkan bir çok detay burada sona eriyor..

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir