Video oyunlarınının en çok sevilen futbol oyunu Pro Evolution Soccer, serideki dördüncü versiyonu ile nihayet xbox oyun dünyasına katılıyor.

Oyunun yapımcısı Kanomi, oyunun içeriği hakkında fazla bir açıklama yapmadı ama yine de bazı detaylar ile ilgili resmi açıklamalar şu günlerde internet sayfalarında sık sık yer alıyor.

PES4’ün önceki versiyonlarından en farklı yanı bu sefer bir çok kulübün resmi olarak lisans haklarının alınmış olması. Yani artık futbolcuları kendi isimleriyle, takımları gerçek formalarıyla göreceğiz. Ayrıca oyuncuların sadece yüz ifadeleri değil boyları ve vucut şekilleri de gerçeğe uygun olacak.

Futbolculara ait kişisel oyun özellikleri, yeni penaltı ve serbes atış dizaynları ve oyunun ergonomik yapısı açısından bakıldığında PES4’ün en gelişmiş futbol oyunu olacağı söyleniyor. Bire bir çalımlar, ara paslar, driplingler ve ver-kaçlar PES4’de daha gerçeğe yakın ve yapılabilir olacak.

Hakemler PES4’te yeni bir ivme kazanıyor. AI (yapay zeka) artık hakemlerde de oldukça gelişmiş derecede kullanılacak. Farklı hakemler farklı pozisyonları farklı şekilde değerlendirecek, avantaj kuralını uygulayabilecek ve hakemler maçı içinde diğer PES oyunlarının tersine sık sık gözükecek.

Kanomi şu anda Hollanda, İspanya ve İtalyan liglerinin lisansını almış durumda. Diğer ülkelerin de sırada olduğu söyleniyor. Türkiye Süper liginin de bunlar arasında olduğunu umuyoruz.

‘Pro Evolution Soccer4’ 2004’ün son çeyreğinde piyasada olacak.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir