Xbox 360 Live ile değişen yaşam!! - Yazılım (Dashboard)
Tarih: 2.03.2006 Saat: 12:11
Konu: Donanım Xbox360


Güncelleme: Xbox Live Üyelik satın alabilirsiniz, aşağıdaki banner'a tıklayabilirsiniz.


Bir önceki incelememizde daha çok Xbox 360'ı donanımsal olarak inceleme üzerine gitmiştik. Şimdi ise Xbox 360 neler yapabiliyor, konsolu aldığınızda ne ile karşılaşacaksınız, neler yapabilirsiniz gibi sorularınızın cevaplarınızı bu yazımızdan bulabileceğinizi düşünüyoruz. 

 

Xbox 360'ın Dashboard'unda 4 ana menü bulunuyor. Menüler arasında geçişler sayfa yapısında ve kayma efektiyle yapılmış.

Xbox Live
Oyunlar
Medya
Sistem

Xbox Live

Bu bölüm bir önceki Xbox serisinde ortaya atılmış tanıdık bir terim olan Xbox Live'ı ifade ediyor. Bu bölümde Xbox Live'daki online arkadaşlarınızı görebilir, mesajlaşabilir, sesli chat yapabilir ve Xbox 360'la gelen bir yenilik olan Xbox Live Marketplace'den oyun demoları, trailerlar, profil resimleri gibi birçok şey indirebilirsiniz. Şimdi bu bölümü biraz daha derinden inceleyelim.

Xbox Live Marketplace
Öncelikle Xbox Live Marketplace'den bahsetmek istiyorum. Bu bölüm gerçekten çığır açan bir yenilik olarak gözümüze çarpıyor. Bu bölümde Xbox Live üyeliğinizin tipini belirleyebiliyorsunuz. Bunu biraz açalım. Xbox Live bir önceki Xbox'ta ücretli olarak sunulmuştu. Xbox 360'ta ise 2 tip Live üyeliği karşımıza çıkıyor, biri Silver bir diğeri ise Gold üyelik. Silver üyelik ücretsiz her Xbox 360 sahibinin elde edebileceği bir üyelik, Gold ise ücretli. Xbox 360'ta ilk account'unuzu yarattığınızda 1 aylık deneme Gold üyeliği ücretsiz olarak veriliyor. Şimdi nedir bu ikisi arasındaki fark;

Silver üyelik ile Gold üyelik arasındaki en büyük fark Online oyun oynayabilmek. Gold üyelik sahipleri online olarak arkadaşlarıyla karşılıklı oyunlar oynayabilmekteler. Silver üyeleri ise şu an için sadece bu özellikten faydalanamamaktadır. Arkadaşalarıyla sohbet etmek, mesajlaşmak, oyun demoları indirmek gibi şeylerin hepsini Silver üyelik ile yapmak mümkün. Şimdi menüdeki başlıkları tek tek inceleyelim.

 

Game Downloads bölümünde en yeni download içeriklerini bulabiliyorsunuz ve bunların içlerine girerek istediğiniz materiali (oyun, trailer vs) indirebiliyorsunuz.

Memberships bölümünde ise Gold üyeliği satın alma adımlarını görebiliyorsunuz. Burada kredi kartınızı yada Microsoft'un Xbox Live Redeem Prepaid card'larını kullanarak satın alabiliyorsunuz. Xbox Live Redeem Prepaid card'lar yurt dışında mağazalardan satın alınabiliyor. Türkiye'den yapabilmek için en uygun yol işlemi kredi kartı ile gerçekleştirmek.

Demos and Trailers bölümünde ise yeni demo ve trailerları indirebilmek, video görüntüleri indirebilmek için bölümler mevcut.

Yeni oyun demo ve trailerları bölümünde daha önce indirmiş olduklarınız işaretli olarak listeleniyor.

Burada Current Balance kısmından bahsetmem gerek. Xbox Live Marketplace'de bazı şeyler ücretli satılmaktadır. Ücretler ise puan ile gösterilmektedir. Bu puanları satın almanız gerekiyor, Microsoft Points adı verilen bu puanları yine kredi kartı yada Redeem Prepaid card ile satın alabiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere örneğin Burnout Revenge Theme satın almak istiyorsanız (Theme'ler Xbox 360'ın menü tasarımlarını modifiye edebilmekte, Winamp skinlerine benzer bir yapı ama çok radikal değişiklikler sunmamakta) 150 puanı gözden ıkarmanız gerekiyor. Microsoft Points'te minimum satın alabileceğiniz puan adedi 500.

Oyunlar

Bu bölümde ise oynadığımız oyunlardan kazandığımız başarılarımız, oynadığımız son oyunları, önemle bahsedeceğimiz Xbox Live Arcade bölümü, indirdiğimiz oyun demoları ve trailerlara erişebiliyoruz.

Xbox 360'la birlikte oyunlarda bölüm geçtikçe sadece ilerlemenin yanı sıra başarı mantığı getirilmiş. Her oyunun kendine özgü bir toplam puanı ve başarı aşamaları var. Örneğin COD2 (Call of Duty 2) oyununda savaşı kazandığınızda belli bir puan ve başarı kazanıyorsunuz. En zor seviyede bitirdiğiniz her bölüm içinde kazanıyorsunuz. Toplam 1000 puanı mevcut, her oyunda bunlar farklılık gösterebilir. Sizin gamercard profilinizde kazandığınız toplam puanlar yazıyor. Achievements bölümünde bu kazandığınız başarıların listesine ulaşabiliyorsunuz.

Played Games bölümünde oynamış olduğunuz oyunların listesini kazanmış olduğunuz puanlarla görebilmektesiniz.

Xbox Live Arcade
Gelelim en yenilikçi bölümlerden birine, bu bölüm Xbox Live Arcade bölümü. 80'lerden beri bir şekilde elektronik oyun kültürünün içerisinde yer almış "Atari salonları, Atarici" dediğimiz yerlere giderek çeşitli Arcade oyunları oynamışızdır. Daha sonraları bir şekilde evlerimizde de bunu genel olarak Atari dediğimiz (Bir arkadaşım Xbox oynamak istediğimde Atari mi oynayacaksın diyerek beni eskilere götürmüştür) aletler alarak sürdürmüşüzdür. Xbox 360 ile tekrar Arcade kıvamındaki küçük ama eğlenceli oyunlara geri dönüş yeni bir yaklaşımla gerçekleşiyor.

Böyle güçlü bir oyun konsolunda neden böyle basit oyunlar oynayayım ki diye düşünenleriniz olabilir. Ama buraya göz atmazsanız pişman olursunuz. Bu Live Arcade oyunlarını yine Xbox Live Marketplace'den yüklediğimizi belirtmem gerek. Aşağıdaki resimde şimdiye kadar indirmiş olduğum Live Arcade oyunlarını görüyorsunuz.

Bunlardan Geometry Wars adlı oyun tüm Xbox 360 incelemelerinde çok başarılı bulunmuş çok basit mantıklı ama eğlenceli bir oyundur. Bu oyunda kendinizi kaptırmamanız oldukça zor.

Xbox Live Arcade oyunlarını aşağıdaki gibi kategoriler arasından seçerek indirebiliyorsunuz. Yalnız her oyunun belli bir bedeli var, oyunları Trial olarak indirebiliyor ardından beğenirseniz satın alabiliyorsunuz. Örneğin Geometry Wars adındaki oyun 400 puan değerinde. Zaten alabileceğiniz minimum puan sayısı 500 olduğuna göre oldukça ekonomik.

Demos bölümü ise Xbox Live Marketplace'den indirmiş olduğunuz oyunların oynanabilir demolarının (Xbox Live Arcade değil, gerçek DVD olarak satılan oyunlar) listesi. Bu da en başarılı bölümlerden biri, özellikle bir oyunu satın almadan önce eğer var ise demosunu indirip oynayabiliyorsunuz, PC'de demo indirip oynama mantığı gibi. Böylece oyuna para vermeden önce beğenip beğenmeyeceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz. Kör atış yaparak beğenmeyeceğiniz bir oyuna para vermemeyi saplayan çok başarılı bir mantık. Hiç oyununuz olmasa bile Xbox 360'ta oyun oynamanız ve vakit geçirmeniz mümkün.

Trailers bölümünde ise oyun trailerları yada film trailerlarını indirmeniz mümkün. 720p ve 480p adı verilen iki formatta genelde veriliyorlar. 720p HD (High Definition) adı verilen yüksek çözünürlüklü versiyonu, 480p ise genelde normal bağlantı ile TV'ye bağlama şekline uygun olan düşük çözünürlüklü versiyonu. Burada kısaca görüntü kalitesinden bahsetmek isterim; eğer Xbox 360'ı normal bağlantı ile TV'ye bağlarsanız Xbox 360'ın tüm nimetlerinden ne yazıkki faydalanamayacaksınız. Xbox 360'ın yeni jenerasyon olmasının nedeni çözünürlüğünün çok yüksek olmasında yatıyor. Xbox 360'ı HD bir bağlantı ile TV'ye yada VGA kablosu ile normal bir VGA monitore bağlayabiliyorsunuz, o zaman yüksek çözünürlüğün zevkine ve farkına varabilirsiniz.

Medya

Bu bölümde Xbox kullanıcıları belki hatırlarlar, Xbox Media Center adında (modchip) ile çalışan bir grup tarafından Xbox için yazılan bir yazılım vardı. Xbox'ın yetersiz olan medya çalıştırma gücünü kat kat arttırarak alternatifsiz hale getirmişti. Bu sefer MS bunu iyi düşünerek Xbox 360'ta hayata geçirmeye karar vermiş. Açıkçası önceki Xbox Media Center ile karşılaştırılamaz ama yinede böyle birşeyin varolması gayet faydalı. Burada bahsettiğimiz Xbox Media Center (MS'un Windows XP Media Center Edition'ı değil)

Bir önceki Xbox'ta da Audio CD çalma imkanınız vardı ve bunları Xbox'ın Harddiskine kaydedebilmeniz mümkündü. Şimdi ise bu özelliklerin yanı sıra MP3 çalabilme özelliği eklenmiş aynı zamanda sadece CD'den çalabilmek dışında, USB Memory'lerden, MP3 Player'lardan (USB bağlantısı olan) ve yerel ağa bağlı PC'nizden (Bunun için bilgisayarınıza Xbox Media Connect yazılımını kurmanız gerekmektedir) MP3 dinleyebilirsiniz. Xbox 360'ın önünde yer alan USB girişlerinden çeşitli USB depolama aygıtlarını bağlayabiliyorsunuz. Audio CD dışında Xbox 360 harddiskine MP3 kopyalama imkanınız yok şu an sadece çalabiliyorsunuz.

Aşağıda ise göreceğiniz gibi şarkıları bu şekilde otomatik olarak ID tag'leri ve dosya isimleri kullanilarak kategorize edilebiliyor. İster albüm ister sanatçıyı seçerek tüm kayıtlı olanları çalabiliyorsunuz.

Müzik çalar ise aşağıda göreceğiniz görüntüde yer alıyor. Sağ tarafta ise playlistiniz yer alıyor, sol tarafta ise çalma opsiyonları ve Visualization yer alıyor.

Visualization'ı tam ekran görüntülemekte mümkün..

Resimler bölümünde ise yine PC'nizdeki (yine bunun için bilgisayarınıza Xbox Media Connect yazılımını kurmanız gerekmektedir) resimlere erişebilir, CD'deki resimlere bakabilir, USB depolama aygıtlarını kullanabilir, Digital fotoğraf makinanız varsa bunu da USB den bağlayabilirsiniz.

Resimleri slideshow yaparak grüntüleyebilir yada tek tek bakabilirsiniz.

Örnek olarak bir resimin görüntülenmesini görebilirsiniz. Resimin üzerinde görülen menü istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Xbox 360'ta herhangi bir yerden bakmış olduğunuz (digital fotoğraf makinası, CD, PC vs) resimlerden istediğinizi Xbox 360 Dashboard'un arkaplanı olarak ayarlayabiliyorsunuz. Örnek olarak aşağıda uygulanmış bir resimi görebilirsiniz.

Video bölümü ise çok anlam veremediğim bir bölüm. Şu an Xbox 360'ın içinde kendinden gelen Video'ları görebilirsiniz. Videolar Windows Media formatında fakat bu bölüm Müzik ve Resim bölümlerinden farklı olarak dışarıdan bir Video seyredebilmeniz şu an için mümkün değil. Sadece eğer evinizde kullandığınız Windows XP'nin Media Center Edition'ı ise o zaman Xbox 360 ile Windows XP Media Center Edition birbiri arasında iletişime geçebiliyor ve PC'nizde yer alan videoları izlemeniz mümkün. Fakat Divx veya Xvid seyretmeniz normal haliyle mümkün değil şu an sadece Windows Media dosyalarını izleyebiliyorsunuz.

Sistem Ayarları

Bu bölümde ise Sistem ile ilgili ayarları yapmanız mümkün.


Aşağıda gördüğünüz resimde Xbox 360 VGA kablosu ile bağlandığı için sadece Çözünürlük ayarlarına ulaşabilirsiniz. Eğer normal TV bağlantısı ile bağlar iseniz şu anda silik gözüken Ekran Formatı ayarlarında 4:3 ve 16:9 ayarlarını yapmanız mümkün.

Çözünürlük ayarlarında değişik boyutlarda çözünürlükleri aşağıda görebilirsiniz.

Audio bölümünde ise ses çıkışınızı bağladığını kısımı seçmeniz gerekiyor digital ve Analog olarak bağlamanız mümkün.

Dil ayarları bölümünden bahsetmeme gerek yok bildiğiniz gibi çeşitli dillerden birini seçebilirsiniz.

Saat ayarları bölümü burada zaman formatı, zaman dilimini ve yaz saati uygulaması ayarları bulunuyor.

Locale bölümünde bulunduğunuz ülkeyi seçmeniz gerekiyor. Burası biraz rahatsız edici çünkü burada Türkiye seçeneği bulunmamakta. Burada Live'a kayıt olurken seçebileceğiniz ülkeleri görebilirsiniz. Malesef kayıt olurken başka bir ülkeyi seçmeniz gerekiyor. Burası biraz önemli bir bölüm diyebiliriz, çünkü eğer İngiltere seçerseniz İngiltere'de bir geçerli bir postakodu bulmanız gerekiyor. Ayrıca Amerika, Avrupa, Japonya seçimlerinde Live Marketplace içeriklerinde değişiklik olabiliyor.

Xbox 360'ınızın başından 6 saat birşey yapmadan ayrılırsanız isterseniz otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Yine Xbox 360'ınızı bir süre yalnız bıraktığınızda Ekran kouruyucu devreye girebilir. Bu ekran koruyucu ekran parlaklığını azaltarak ekranınıza sabit görüntüden dolayı zarar gelme riskini azaltıyor.

Sistem bilgisi bölümünde konsolun seri numarası, ID'si ve versiyon bilgilerineulaşabilirsiniz.

Xbox Live Popup

Bu bölüm Xbox 360 Dashboard'un yapıtaşı diyebiliriz. Bu menüye Controller'daki Xbox 360 logosuna basarak istediğini an ulaşabilirsiniz (oyun oynarken bile). Evet bu en büyük yeniliklerden birisi bu menüye istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Bu menüde yapabilecekleriniz; Profil bilgilerinizle ilgili herşeye erişebilmek, arkadaşlarınızın mesajlarını görebilmek, arkadaşlarınızla sesli sohbet yapabilmek ve müzik dinleyebilmek. Bunların hepsini oyun oynarken aynı anda yapabilmeniz mümkün.

Xbox 360'ta ilk defa oyundan bağımsız olarak oyun desteklemesine ihtiyaç kalmadan istediğiniz an müzik dinleyebilirsiniz üstelik tüm müzik özelliklerini kullanarak yani oyun oynarken, PC'nizdeki MP3'leri Xbox 360'ınızdan dinleyebilirsiniz. Eski Xbox'ta sadece bu özellik oyun desteklerse ve Xbox'ın harddiskine kayıtlı olanlar içerisinden olabiliyordu. Fakat bu çok az oyun tarafından destekleniyordu Xbox 360'ta ise bunun çok ötesinde.

Mesela oyun oynarken arkadaşınızın online olduğunu uyarı olarak görebilir ardından bu menüyü açarak arkadaşınız ile sesli sohbete başlayabilirsiniz. Sonra oyun oynamaya devam edebilirsiniz, oyunu oynarken aynı anda sohbete devam edebilirsiniz. İlk Xbox'ta sadece Live oyun oynarken sohbet edebilme imkanı mevcuttu. Xbox 360'ta ise buna ilave olarak isteğe bağlı istediğiniz an arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Ayrıca sohbet için 4 kanal mevcut yani aynı anda olmasada 4 kişiyi paralel olarak geçişler yaparak görüşmeniz mümkün. Xbox Live'da ise herkes birbirini duyabilmekte eğer Xbox Live'da oyun oynuyor iseniz bir kanal ona adanıyor ve 3 kanal kalıyor.

Bu popup'ta kişisel ayarlar bölümünden Online durumunuzu, ses ayarlarınızı, Vibration (Controller Titremesi), Uyarı seçenekleri, Temalar ve Konsolu kapatma fonksiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Xbox 360 Popup'taki Gamercard profilinize ve tüm gamercard ayarlarınıza ulaşabilirsiniz.

Xbox 360'ta Xbox Oyunları çalıştırmakta mümkün şu an için 200 civarında oyun Xbox 360 tarafından destekleniyor. Xbox 360 online olduğunda update edebiliyor ve bu sayede yeni eklentiler sistem güncellemeri ve önceki Xbox oyun desteği bilgileri güncellenebiliyor.

Sonuç olarak Xbox 360 (Live) özelliğini tamamen sistemin altyapısı olarak gerçekleştirmiş ve böylece bütün menüler interaktif olarak güncellenerek yeniliklere kolay ulaşılabiliyor. Xbox 360 artık bir oyun makinası konseptine ek olarak hareketli içeriği ile özellikle içerik ve oyun indirme seçenekleriyle ilk Xbox'taki Live seçeneklerini katlayarak yukarılara taşımış gözüküyor. Xbox 360'ta Live varsa ne yapalım Türkiye'deki bağlantı hızımız yetmez ki diyenleriniz çıkacaktır fakat size şunu söylememde fayda var 256K bir ADSL bağlantısı ile 8-10 kişi ile COD2'de (Call of Duty 2) Live oyunu Lag'sız oynamak beni çok şaşırttı. Tabi ki bağlandığınız kişilerin hızları da çok önemli, mesela Amerika'dan biraz düşük bağlanı ile bağlnanan olursa o zaman Lag düzeyi o kullanıcı çıkana kadar artabiliyor gecikmelerden dolayı. Oyunların farklı tasarımlarından da kaynaklanan sorunlar olabilir ama genel olarak bu düşük hız bile Live'da karşılıklı oyunlar oynamanızı sağlayabiliyor.

Xbox 360'ta DVD çalma özelliği de mevcut bunun üzerinde çok bahsetme gereği duymadım yalnız bu sefer daha önceki Xbox'ta yer alan medya okuma problemleri neredeyse tamamen aşılmış. Tüm medyalar çok rahatlıkla okunabiliyor ve bu sefer ekstra Remote Control (Uzaktan Kumanda) alma zorunluluğunuz yok. Daha önceki Xbox'ta DVD çalıştırabilmek için DVD Remote Control aparatı almanız zorunluydu.

İşin özü Xbox 360 yeni nesli Internet'e bağlıyor, tabi ki eksiklikleri var bazı özellikler hoşumuza gitmese de geliştirmeye açık bir platformun olması patch'lerle her zaman yeniliklerin yapılabilir olması biraz insanı rahatlatıyor.

Umarım aklınızdaki soru işaretleri birazda olsa giderilmiştir. Sorularınız olursa jako@myxbox.net adresine mail atabilirsiniz.Bu haberin geldigi yer: MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club] Xbox 360 Türkiye Xbox One
http://www.myxbox.net

Bu haber icin adres:
http://www.myxbox.net/modules.php?name=News&file=article&sid=58