Fifa 2005 vs Pro Evolution Soccer 4
Tarih: 7.10.2004 Saat: 10:44
Konu: Oyunlar


EA Games’in en çok satan oyunlarından Fifa 2005 bu hafta sonu Avrupa’da piyasaya çıkıyor. Konami’nin Pro Evolution Soccer serisi ise 4. serisi ile Kasım ortası Xbox’cularla buluşacak. MyXbox.net ekibi olarak her iki oyunu da oynama şansını yakladık. Bu iki oyunla ilgili birazdan bu satırlarda okuyacaklarınız Türkiye’de ve hatta belki de dünyada ilk olacak.Fifa 2005

Fifa 2005 futbol oyunları severlerinin bugüne kadar Xbox’da tercih ettikleri tek futbol oyunuydu. Bunda tabii pek de fazla rakiplerinin olmamasının büyük etkeni var.

Fifa her sürümünde olduğu gibi yine farklı menü ve farklı müziklerle donatılmış. Fifa 2004 ve Euro 2004’e göre daha hızlı ve daha sade bir görüntüye sahip. 2004 serisinde başlatılan kariyer modu bu sürümde de bulunuyor ve daha geliştirilmiş. Yine ilk kez 2004 versiyonunda başlatılan antreman seçeneği 2005 Fifa’da da aynen kullanılmış. Saha içinde topsuz alanda oyuncularınız kontrol edebilme de bir başka devam eden özellik.

Peki nedir değişen; öncelikle oyun artık daha zor ve daha gerçekçi. Bu sadece grafiklerden dolayı değil saha içi oyunun oynanabilirliğiyle de alakalı. Mesala sağ bekinizin koşarak sahanın öteki ucuna ulaşması gerçek sahada koşması ile doğru orantılı. Yani defanstan bir oyuncuyu topla çıkararak hücum zenginliği yaratabilirsiniz ama topu kaptırırsanız bu oyuncun esas bölgesine dönmesi biraz süreceği için onun boşalttığı yerden gol yemeniz olası. Oyunun genel yapısı da bu şekilde hazırlanmış. İlk oynadığınızda sanki oyun yavaşlamış gibi bir düşünceye kapılıyorsunuz fakat buna daha sonra alışıyorsunuz. Fifa 2005’deki bizce en önemli yenilik sağ joystick ile oyun içinde yapabildikleriniz. Pas alırken sol joystickle beraber sağ joysticki de kullandığınızda top alışınız Zidane’ın ki kadar estetik ve bitirici olabiliyor. Yine sağ joystick ile top ayağınızdayken ters çalım atabilir, topu önünüze çekebilir hatta topla 360 derece dönerek rakibiniz ekarte edebilirsiniz. Tabi bunu her oyuncuyla değil bu hareketi yapabileceğiniz oyuncu ile deneyin yoksa çok komik durumlara düşebilirsiniz. Serbes atış ve korner kullanımları da daha kullanılır ve daha etkili hale getirilmiş. Futbolun vazgeçilmezleri vole, rövaşata ve uçan kafa ile gol atmak da Fifa 2005’de tabii mümkün.

Pro Evolution Soccer 4

Oyun severlerin sadece PES oynayabilmek için PS2’yi tercih ettiğini biliyoruz. PES4’ün önümüzdeki ay Xbox severlerle buluşmasından sonra Sony’nin son kalelerinden birinin yıkıldığını söyleyebiliriz.

PES4’ü daha önce hiç oynamamış Xbox’cular olabilir. PES serisi oyun stilini ve menüsünü fazla değiştirmeden her yeni versiyonuna bir kaç yeni özellik ekleyerek hazırlanan bir futbol oyunu. Daha çok aynı oyunun devamı şeklinde hazırlanıyor.

PES4’te oyun daha akıcı ve hızlı. Oynanabilirlik hem çok iyi ayarlanmış hem de bir o kadar da gerçekçi. Futbolcuların hareketleri, topun yerde sekişi, şut atarken futbolcunun açısı, topun filerle buluşması vs. ancak bu kadar gerçekçi ve güzel olabilir. Siyah tuş, sağ tetik ve diğer tuşların kombinasyonu ile bir çok farklı atraksiyon yapabilirsiniz. Mesala ver-kaç yapıp rakibinizi ekarte edebilir, fake atıp çalım atabilir hatta basit bir joystick hareketi ile rakip defanstan 2-3 oyuncuyu birden oyundan düsürebilirsiniz. PES bir diğer önemli özelliği antreman modu. Bu bölümde oyun içinde yapabileceğiniz her türlü hareket uygulamalı olarak öğretiliyor. Şut, pas, çalım, ver-kaç ve çok daha fazlası. Yine bu bölümde ortada sıçan, topla dripling ve özel harektleri bir yarışma ortamında öğrenebiliyorsunuz.

Pro Evolution Soccer 3’ü PS2’de oynamış biri olarak bu oyunu Xbox’da oynadıktan sonra Xbox ile PS2 arasındaki büyük farkı bir kez daha fark ettim. Ses, grafik, hız va hatta kontrol bile Xbox’da inanılmaz derecede ileri seviyede. Sadece bu oyun için Xbox alınabilir.

Fifa 2005 vs Pro Evolution Soccer 4

Peki hangisi daha iyi? İkisinin de kendine ait özellikleri var.

 • İkisi de gerçeğe oldukça yakın yapılmış.
   

 • İkisi de online oynanabiliyor.
   

 • İkisinde de detaylara dikkat edilmiş.
   

 • İkisinde de bazı fantazi hareketler yapmak mümkün.
   

 • Fifa 2005 son bir kaç versiyonuna göre çok daha başarılı.
   

 • PES4 zaten başarılı olan çizgisini devam ettirmiş.
   

 • Fifa 2005 daha yavaş gibi ama kısa bir sürede alışıyorsunuz.
   

 • PES4 hızlı ama en az Fifa kadar oyunun kontrolü sizin elinizde.
   

 • Fifa 2005 oyun menüsü basit ve hızlı.
   

 • PES4 daha detaylı ve hızlı bir menüye sahip.
   

 • Fifa 2005’de uzun soluklu kariyer modu var.
   

 • PES4’de ise Master Lig var.
   

 • Fifa 2005’de futbolcu yüz ve vucut grafiklerini gerçeğe çok yakın.
   

 • PES4’de oyuncu hareketleri maç içi ve gol sonrası oldukça başarılı.
   

 • Fifa 2005’de takımların oyun içindeki dizilişlerini değiştiremiyorsunuz.
   

 • PES4’de oyun içi diziliş yanısıra takımın taktik ve dizilişi ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.
   

 • Fifa 2005’de oyun kurarken topun bulunduğu alan dışında pek fazla seçeneğiniz olmuyor.
   

 • PES4’de oyun kurarken AI(Yapay Zeka) sahanın her yerinde değişik alternatifler üretiyor.
   

 • PES4 Xbox severler için yeni bir heyecan. Mutlaka oynanması gereken tiryakilik yapacak bir oyun. Fifa 2005’de yabana atılacak bir oyun değil. Eğer bir seçim yapmak istiyorsanız PES4’ü seçin deriz.Bu haberin geldigi yer: MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club] Xbox 360 Türkiye Xbox One
http://www.myxbox.net

Bu haber icin adres:
http://www.myxbox.net/modules.php?name=News&file=article&sid=51