MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club]
MacSonucu.com

 MY Xbox
 
· Ana Sayfa
· Anketler
· Arama
· Bize Ulaşın
· Bölümler
· Forum
· Haber Arşivi
· Kullanıcı Bilgileri
· SSS
· Tavsiye Et
· Top 10
· Tutorial
 

 Seçilmiş Başlıklar
 

Oyunlar
[ Oyunlar ]

·OyunTara.com Yayın Hayatına Başladı!
·Xbox 360'da Artık Geriye Uyumluluk Yok
·2007'nin En Popüler Xbox 360 Live Oyunları Belli Oldu!
·Xbox 360'ta oynanabilen Xbox oyunlarına yenileri eklendi
·Pro Evolution Soccer 2008 (Pes 2008)'e patch çıktı!
·2004 Yılının Oyunu sizce Hangisi?
·Xbox'ın Amiral Gemisi Halo 2 çalındı!
·Fifa 2005 vs Pro Evolution Soccer 4
·Fifa 2005 Ekim'de Piyasada
 

 Yeni Çıkanlar
 
·Le Tour de France
·Call of Duty: Black Ops III
·Tales From The Borderlands: Episode 5 - The Vault of the Traveler
·Marvel Puzzle Quest: Dark Reign
·Skylanders SuperChargers
·Tales From The Borderlands: Episode 4 - Escape Plan Bravo
·Guncraft: Blocked and Loaded
·Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch A Ride
·Shooting Love, 200X
·Tales From The Borderlands: Episode 2 - Atlas Mugged

devamı...
 

 Son Makaleler
 
· Xbox One'a MKV desteği geliyor![ 0 yorum - 6682 okuma ]
· Xbox One'da SmartGlass ile Müzik Kontrolü[ 0 yorum - 8751 okuma ]
· Xbox One, Windows Phone'dan Play To ile Video Aktarımı - Airplay[ 0 yorum - 9768 okuma ]
· Xbox One İlk Kurulum[ 0 yorum - 10005 okuma ]
· Xbox One ile Digiturk Sesle Kontrolü ve Fifa 14 Multitasking Deneyimi[ 0 yorum - 717862 okuma ]

[ Devamı Haberler Bölümünde ]
 

  
Büyük Siyah Kutu: Xbox One Donanım ve Aksesuar İnceleme
Posted on 28.11.2013 Saat: 14:52
Topic: Donanım
Burada aslında büyük demek hiç de yanlış olmaz çünkü Xbox One ilk Xbox 360'dan biraz daha büyük bir kasaya sahip...Xbox 360 üretildiği süre boyunca ki hala üretilmekte, 3 farklı kasa boyutu gördü. 3'ü de gitgide boyutlarını küçülttü.

Xbox One aslında, 2002 yılında Microsoft'un oyun konsolu pazarına giriş yaptığı ilk Xbox'a boyut olarak benziyor ve o da kutu gibi bir tasarıma sahipti ama tabi Xbox One'da piyano black dokunuşlar vs fark yaratıyor. Aslında kötü göründüğünü düşünmüyorum ancak bu benim yaşımdan da kaynaklanıyor olabilir :)

Biz Xbox One, Day one edition Fifa 14 versiyonlu olan konsolu temin ettik. İncelememiz ve kutu içerikleri tamamen bu versiyona özeldir. Xbox One standart versiyonlarda içeriklerde farklılık olacaktır.


Xbox One: Day One Fifa 14 versiyonu

Xbox One kutusu Xbox One tasarımında olduğu gibi 2'ye bölünmüş ve bir tarafı parlak olarak tasarlanmış.

Xbox One Kinect 2.0

Kutumuzu açtığımızda karşımıza herşeyin siyaha bezenmiş bir şekilde paketlendiği gözümüze çarpıyor. İlk açtığımızda ise Kinect'i görüyoruz ve ilk hamlemiz yeni nesil Kinect 2.0'ı yerinden çıkartmak oluyor.


Kinect 2.0, ilk Kinect çıktığında çığır açan dokunmadan hareketlerle kontrol teknolojisini şimdi yeni versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Açıkçası tanıtım fotoğraflarında gördüğümüzde önceki Kinect'e göre çok büyütülmüş bir algı vardı, ancak paketi açtığımızda ve varolan Kinect ile karşılaştırdığımızda evet büyük ama Kinect 1.0'ın motorlu ayak yapısını da dikkate alırsak fotoğraflarda bıraktığı izlenim kadar büyümemiş. Tabi bu büyük görünümde köşeli tasarımının da bu yönde bir algı yarattığını da belirtmek lazım.


Kinect 2.0'da geniş açılı 1080p HD kamera ile Skype 'ta yüksek kaliteli video görüşmeleri yapılabiliyor ve ilk denemelerimiz tatmin ediciydi ancak bağlantı hızınız burada devreye giriyor ve upload'unuz kötü ise çok iyi sonuç alamayabilirsiniz en azından sizi gören kişiler.


Son olarak da Kinect 2.0'ın altında bir vidalı bölüm var, isterseniz bunu tripod gibi bu tür bağlantıya sahip ekipmalara monte edebiliyorsunuz.Ardından ulaştığımız bölüm Xbox one logolu kapağı kaldırdıktan sonra bağlantı kabloları, gamepad, kulaklık gibi aksesuarları içeriyor.

Xbox One Kulaklık

Xbox One'ın kulaklığı tamamen siyah ve ince bir yeşil çizgiyle hoş bir hava verilerek tasarlanmış, ancak bu narin çalışma ilk bakışta kocaman görünen gamepad bağlantı kısmı ile bizi biraz şaşırttı. Ancak bu parça Gamepad'e takıldığında bütünleşik bir görüntü yaratması açısından bu kadar büyük tasarlandığı hemen anlaşılıyor.

Kulaklığın üzerinde ses açma ve kısma tuşları aynı zamanda mikrofonu tamamen kapatma ve açma butonları buton olarak tasarlanmış. Mikrofon sesi kapatma düğmesine bastığınızda ise çaprazlamasına sarı-turuncu renklerinde bir çizgi geliyor ki ve buradan mikrofonun o an mute (sessiz) konumunda olup olduğunu anlayabiliyorsunuz.


İlk etapta kafanıza oturan bantta hiçbir kesinti ve ek olmadığı için kulaklıkta kafanıza göre ayarlamak için bir yer yokmuş gibi görünüyor ancak kulaklığın bulunduğu bölümde kulaklığı yukarı aşağı oynatabiliyorsunuz ve böylece ayarlama yapabiliyorsunuz.

Xbox One'da bu kulaklıkla Xbox 360'dakinden çok daha kaliteli bir ses kalitesi elde edileceği söylenmişti, açıkçası biz de bunu fark ettik oldukça iyi bir ses kalitesine sahip.


Xbox One Gamepad

Xbox'ın her zaman Gamepad'lerini sevmişimdir, çünkü gerçekten PS kullanıcıları da dahil olmak üzere herkesin olumlu puanını almış ele güzel bir şekilde oturan ergonomik yapıya sahiptirler.

Ancak şu ana kadarkiler sizi tatmin ediyorsa burada bir dakika durmak lazım, açıkçası bizim şahsi kanaatimize göre şu ana kadar kullanmış olduğumuz en iyi Gamepad Xbox One'ın oldu.

Xbox 360'ı da bir süre daha kullanmayı düşündüğümüzden, keşke Xbox One Gamepad'i Xbox 360'da da çalışabilseydi diye hayıflanmadık desek yalan olur.


Xbox One Day One Edition'da Gamepad'de orta bölümde DAY ONE 2013 ifadesi yer alıyor. Bu yazı sadece Day One Edition'larda çıkan Gamepad'lerde yer alacak.

Gamepad'in özellikle ele oturması çok daha başarılı hale gelmiş, dijital yön tuşları yani artı işareti şeklinde olan butonlar da kayma olmuyor. Xbox 360'da bu butonlar açıkçası çok kullanışsızdı.

Xbox One Gamepad'in en can alıcı bölümlerinden biri ise thumbstick'lerin parmağınızdan kayacak gibi durmaması. Parmağınızı bir kere koyduğunuz da Xbox 360 Gamepad'de parmağınızın zamanla ve uzun süre baskı uyguladığınızda yavaş yavaş kaymasını hissederdiniz, burada ise bu şekilde bir durum gözlemlemedik.

Diğer can alıcı özelliklerden biri de Trigger dediğimiz yani işaret parmağının uzandığı yerde altta konumlanan butonlar. Bu butonlar için Microsoft yeni bir fikir yaratarak motor yerleştirmiş özellikle araba yarışı gibi oyunlarda burasının Gamepad'in genel titreşimi dışında ayrıca bir titreşime sahip olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda bu trigger butonun tasarımı biraz daha kalınlaştırılıp gözdeyey yayılmasıyla parmağınız için orada size rahatlık sağlıyor.


Gamepad'inizi artık micro USB bağlantısı aracılığyla eğer Xbox One Play & Charge kit kullanıyorsanız Xbox One'a bağlayarak şarj edebileceksiniz. Micro USB'den standart şarjlı pillerinizi kullanabilmek daha iyi olurdu ancak malesef Xbox One kitini kullanmak gerekecek gibi gözüküyor.


Gamepad'in ön kısmında kullanırken fark edeceğiniz 2 adet kırmızı ışık yanıp sönüyor. Bu da Xbox One'da gelen Kinect'in sizin Gamepad'i o ana kullanıp kullanmadığınıza yardımcı olması için yapılmış.


Gamepad'de pil bölmesi Xbox 360'daki gibi kolay açılır bir yapıda yapılmamış. Ayrıca açtıktan sonra pillerin artısı ve eksisinin nerede olduğunu ve ne yönde takacağınızı sadece artı ve eksi işaretlerinden anlamanız gerekiyor. Daha önce Xbox 360'da pillerin çıkıntısını gösteren bir şekil ile nasıl takacağınızı kolaylaştırıyordu, büyük bir sorun değil ama oyun ortasında piiniz bitince hemen değiştirme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca belirtelim kutunun içerisinden 2 adet Duracell pil çıkıyor ;)Yeni jenerasyon konsollarda pek kimsenin evlerinde olmasa bile ileride olacağı düşünelerek 4K uyumu getirildi. Xbox One ayrıca kutunun içerisinden çıkan HDMI kablsounu da kategori 2 HDMI kablo yaparak 1080p, 3D ve 4K desteği veren HDMI 1.4 kablo eklemiş.

HDMI kablonun soketleri kutunun genel tasarımında olduğu gibi köşeli tasarımla ve parlak bir zeminle oluşturulmuş ve şık görünüme sahip. Aslında bu yapı tüm aksesuarlarda da kullanılmış ve şık bir hava yaratıyor.

Xbox One Adaptör

Xbox One, Xbox 360'larda olduğu gibi harici bir güç adaptörüne sahip. Biz ilk başlarda kasanın büyük olmasından dolayı içinde konumlandırılacağını düşünmüştük ancak malesef adaptör yine harici olarak konumlandırılmış.


İlk Xbox 360'daki kadar büyük değil ancak slim kasa Xbox 360'daki boyutlarda bulunan güç adaptörü yine aynı işi yapıyor cihaza elektrik vermek :)


Xbox One Kitapçıklar

Her kutuda olduğu gibi ince kurulum kitapçıkları, garanti hakkında bilgiler ve bazı Day One Edition özel broşür ve kodları çıkıyor. Burada siyah üzerine Xbox One yazılmış kağıdın arkasındaki kod ile Day One edition achievement'larına ulaşabiliyorsunuz. Fifa 14 kağıdının arkasında da Fifa 14 dijital indirme kodu çıkıyor. Xbox One'la gelen en güzel özelliklerden biri ise artık kod yazma derdine son, "Xbox Use a Code" dedikten sonra kodu 1 metre civarından TV'ye gösteriyorsunuz ve işlem tamam kodunuzu tanımış oluyor ve sadece Confirm yani onaylamanız yeterli.

En sonunda artık en altta konumlandırılmış cihazımıza ulaşıyoruz ve karşımızda Xbox One.

ve Xbox One

Xbox One bahsedildiği kadar çok büyük bir kutu ve çok eski tasarım havası yaratmıyor bunu açıkça söylemek lazım. Microsoft'un bir süredir yazılımda uyguladığı metro tasarım yani minimalist tasarım yöntemlerini cihazına da yansıtmış olduğunu düşünüyoruz açıkçası.


Xbox One içerisinde 500Gb harddisk, blu-ray sürücü ve HDMI In gibi özellikler mevcut.


Xbox One'ın ön taradında Blu-ray disc sürücü sol tarafta ve Xbox 360 slimle gelen dokunmatik yapıda eject (disc çıkartma) düğmesiyle beraber konulandırılmış.


Sağ tarafta ise beyaz Xbox One logosunu görüyoruz. Orası da aslında açma kapatma düğmesi. Bu düğmede dokunmatik yapıda yapılmış ver açıkçası hiç tuş gibi durmuyor.


Cihazın yan tarafında bir tane USB 3.0 soketi bulunuyor, diğer yan tarafta ise bir şey yok.


Arka tarafına gelince;
Sol taraftan itibaren sırasıyla Güç bağlantısı, HDMI Out - çıkış (TV veya Receiver'ınıza bağlamak için), S/PDIF (Optik ses çıkış ucu), HDMI In - giriş (Uydu alıcısı veya herhangi bir HDMI çıkışlı cihaz bağlantısı için giriş), 2 USB 3.0 soketi, Kinect bağlantı soketi, IR Out (Infrared out) , Ethernet - ağ bağlantı soketi. Açıkçası ilk testlerimizde IR Out'a çok ihtiyaç olmadığını fark ettik, bu işi Kinect kendisi halledebiliyor gözüküyordu.

Xbox 360 Fat, Slim ve Xbox One karşılaştırması:
İlk izlenimlerimiz açıkçası kutunun yeterli bir donanımla ve şık sadece bir şekilde sunulmuş olduğu, yazılımsal olarak inceleme yazılarımız da gelecek.

 
 Giriş
 
Nickname

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.
 

 İlgili Bağlantılar
 
· Daha fazla Donanım
· Haber gönderen jakobyen


En çok okunan haber: Donanım:
Xbox One ile Digiturk Sesle Kontrolü ve Fifa 14 Multitasking Deneyimi

 

 Haber Puanlama
 
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 

 Seçenekler
 

 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

 

info@myxbox.net
MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club] Xbox 360 Türkiye Xbox One © 2003-2013
Bu site ile Microsoft Corp. arasında bir ilişki yoktur.
"Microsoft" "Xbox" "Xbox 360" "Xbox One" ve Xbox / Xbox 360 logoları Microsoft Corp. firmasının tescilli markalarıdır.

Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Sayfa Üretimi: 0.038 Saniye