MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club]

 MY Xbox
 
· Ana Sayfa
· Anketler
· Arama
· Bize Ulaşın
· Bölümler
· Forum
· Haber Arşivi
· Kullanıcı Bilgileri
· SSS
· Tavsiye Et
· Top 10
· Tutorial
 

 Seçilmiş Başlıklar
 

Donanım Xbox360
[ Donanım Xbox360 ]

·Xbox 360 Resmi satışına İstiklal caddesinde başladı!
·Xbox 360 Halo 4 Limited Edition Ön Siparişte!
·Xbox Resmen Türkiye'de, Lansmandan Canlı aktardık!
·Xbox Türkiye Lansmanı 8 Kasım'da, bizi takip edin!
·iPhone ve iPad için My Xbox Live uygulaması sonunda geldi!
·Xbox 360 Fall 2011 Update İncelemesi
·Kinect Sports İncelememiz! (Video İnceleme) - Kinect Sports inceleme
·Kinect Adventures İncelememiz! (Video İnceleme) - Kinect Adventures inceleme
·İşte Kinect İncelememiz! (Video İnceleme) - Kinect inceleme
 

 Yeni Çıkanlar
 
·Le Tour de France
·Call of Duty: Black Ops III
·Tales From The Borderlands: Episode 5 - The Vault of the Traveler
·Marvel Puzzle Quest: Dark Reign
·Skylanders SuperChargers
·Tales From The Borderlands: Episode 4 - Escape Plan Bravo
·Guncraft: Blocked and Loaded
·Tales From The Borderlands: Episode 3 - Catch A Ride
·Shooting Love, 200X
·Tales From The Borderlands: Episode 2 - Atlas Mugged

devamı...
 

 Son Makaleler
 
· Xbox One'a MKV desteği geliyor![ 0 yorum - 6682 okuma ]
· Xbox One'da SmartGlass ile Müzik Kontrolü[ 0 yorum - 8751 okuma ]
· Xbox One, Windows Phone'dan Play To ile Video Aktarımı - Airplay[ 0 yorum - 9769 okuma ]
· Xbox One İlk Kurulum[ 0 yorum - 10005 okuma ]
· Xbox One ile Digiturk Sesle Kontrolü ve Fifa 14 Multitasking Deneyimi[ 0 yorum - 717863 okuma ]

[ Devamı Haberler Bölümünde ]
 

  
Xbox 360 Hakkında Herşey (İnce İnce, İnceleme..) - Donanım
Posted on 3.01.2006 Saat: 07:52
Topic: Donanım Xbox360
Evet Xbox severler ya da en azından oyun oynamayı sevenler. Xbox 360 konusunda hepiniz birşeyler duymuş olabilirsiniz fakat bu incelemeyi kaçırmamanız gerekiyor. Xbox 360'ı baştan sona masaya yatırdık ve sizlere ayrıntılı olarak bu yeni jenerasyon oyun konsolunun özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.Xbox 360 Premium Paket

Bir önceki Xbox sürümüne göre çok yenilikler içeren Xbox 360, Microsoft'un oyun konsolu piyasasına yeni armağanı. Playstation 3'ün planlanan çıkışından (şu an için, Sony her zaman sipriz yapabilir, tarih kaydırma konularında üzerlerine yoktur) yaklaşık 6 ay önce Microsoft zor bir hamleye imza attı. Amerikada 22 Kasım, Avrupada ise 2 Aralık tarihinde oyun severlerin karşısına çıktı. Xbox 360 almaya gittiğinizde karşınıza iki seçenek sunuldu. Biri Core, diğeri ise Premium versiyon. Premium versiyon Amerika'da 399$, Core ise 299$'a satışa çıktı ve kısa sürede tükendi. Avrupada ise 399 Euro ve 299 Euro'dan satışa çıktı ve Amerika'da olduğu gibi tükendi sayılabilir.

Xbox 360, Xbox'ın aksine hem yatay hem de dikey kullanılabiliyor.

Xbox 360 (Dikey)


Xbox 360 (Yatay)

Xbox 360, çıkışıyla çok fazla oyun desteği ile gelmese de tatmin edici oyunlar içlerinden çıktı. Ama yine de genel kanı olarak daha vurucu oyunlar bekleniyordu. İlk çıkış oyunları ise şöyle:

Amped 3 (2K Sports)
Call of Duty 2 (Activision)
Condemned: Criminal Origins (Sega)
FIFA 06: Road to the World Cup (Electronic Arts)
Gun (Activision)
Kameo: Elements of Power (Microsoft Game Studios)
Madden NFL 06 (Electronic Arts)
NBA 2K6 (2K Sports)
NBA Live 06 (Electronic Arts)
Need for Speed Most Wanted (Electronic Arts)
NHL 2K6 (2K Sports)
Perfect Dark Zero (Microsoft Game Studios)
Peter Jackson's King Kong (Ubisoft)
Project Gotham Racing 3 (Microsoft Game Studios)
Quake 4 (Activision)
Ridge Racer 6 (Namco)
Tiger Woods PGA Tour 06 (Electronic Arts)
Tony Hawk's American Wasteland (Activision)

Xbox 360 Teknik Özellikleri

Xbox 360'ın teknik özelliklerine şöyle bir bakmakta yarar var. Microsoft'un 2. jenerasyon oyun konsolu kabaca 3.2 GHz IBM PowerPC temelli işlemci, özel ATI grafik işlemcisi, çok kanallı ses özelliklerine sahip. Wireless (Kablosuz) controller ve 720p-1080i kalitede oyun kalitesine sahip. Sistem Wi-Fi'a hazır ve 20GB takılabilir hard disk opsiyonu ile gelmekte.

Xbox 360'ta bu sefer ektra bağlantılar için toplam 3 tane USB 2.0 bağlantısı sunulmuş. Bir tanesi arka tarafta Ethernet kablosunun yanına, diğer ikisi ise gizli bir bölmecik olan ön tarafta Power butonunun hemen altına yerleştirilmiş. İster memorystick, ister IPod gibi aletlerinizi bu şekilde Xbox 360'a bağlayabiirsiniz. Fakat bu aletlerden bilgi transferi yapılamıyor şu an için.

Harddisk
Harddisk bir önceki Xbox'ta 3,5" lik kullanılarak içinde yer alırken, Xbox 360'ta 2,5" lik Notebook harddisk modeli kullanılmış ve dışarı alınmış. Yalnız harddisk Core versiyon pakette yer almıyor ya Premium versiyon almanız ya da ayrıca Harddiski satın almanız gerekiyor. Xbox 360'ta Xbox oyunlarını oynayabilmeniz için ise Harddisk zorunlu. Çünkü Xbox 360'ta bir nevi güncelleştirilebilir emülatör yöntemi kullanılıyor. Şu an bu yöntemle 200'ün üzerinde oyun destekleniyor fakat bu güncelleştirmeler sayesinde bu sayı artabilecek. Bu yöntemin kullanılmasındaki neden olarak ise Next Gen (yeni jenerasyon) oyun konsolunu yaratabilmek olduğu açıklandı. Eğer geçmişe her oyunu direk oynayabilecek bir oyun konsolu yaratılmış olsaydı, o zaman yeni jenerasyon Xbox'tan bu kadar ilerilere gidememiş olabilirdi. Xbox 360'ta oynayabileceğiniz Xbox oyunları listesine bu adresten ulaşabilirsiniz. Eğer Xbox Live kullanıyor iseniz ve örneğin PES5 (Pro Evolution Soccer 5) oynuyor ve hastasıysanız online'dan vazgeçemiyorsanız üzülmeyin Xbox 360 ve Xbox karşılıklı olarak online oynayabilmekte. Xbox'ınızı tamamen tozlu raflara kaldırabilirsiniz.


Xbox 360 Harddisk


Xbox 360 Harddisk Demontaj
 

Controller
Bu kısım en önemli bölümlerden biri denilebilir. Xbox 360'la birlikte (Premium versiyonda mevcut, Core versiyonda ise kablolu bir Controller bulunuyor ama ayrıca Wireless Controller satın alınabilir) Wireless Controller geliyor.

Wireless Controller 2 adet AA pille çalışıyor, Controller'la beraber kutudan 2 adet Energizer pil de çıkıyor böylece gece yarısı pili nereden bulacağım şimdi diyerek dövünmüyorsunuz. Controller'da bu kez eski siyah ve beyaz tuşlardan (açıkçası kullanışsız olan) kurtulunmuş ve bunlar işaret parmağı hizasındaki tuşların olduğu yere eklenmiş ve Playstation 2'deki Controller mantığında yerleştirilmiş.


Xbox 360 Wireless Controller (Ön)

Controller'a önden bakıldığında orta kısmın üstünde yerleştirilmiş çok şık bir Xbox 360 logo topunu görebiliyorsunuz. Bu aynı zamanda bir tuş ve her yerde iken (oyun içinde bile) bu tuşu kullanarak ana işlemleri yapmak hatta oyun esnasında iken müziği açıp oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Bu tuş aynı zamanda Xbox 360 kapalı iken uzaktan konsolu açmaya yarayarak hep istenilen bir şeyi gerçekleştirmiş oluyor. Üstelik bu bölümde Live'a bağlı iken arkadaşlarınızla sohbet etmeniz bile mümkün. Bu tuşun etrafında yer alan halkada ise ışıklı alan. Resimde de göreceğiniz gibi Xbox 360 topunun sol üst kısmı yeşil ışıklı görünüyor, bunun anlamı bu Controller'in Xbox 360'a 1. Controller olarak wireless bağlandığını ifade ediyor. Xbox 360'ın üzerinde ise Açma-kapama düğmesinin etrafında yine aynı mantıkta bir ışık sistemi var bu da hangi Controller'lar şu anda bağlı olduğunu gösteriyor. "Start" tuşu bu topun sağına, "Back" tuşu ise sol tarafına konumlandırılmış. Diğer tuşlar ve analog stickler yine Xbox Controller S'tekiyle neredeyse aynı. Bu controller Wireless olması yüzünden kapsama alanını merak edebilirsiniz, şunu söylemem gerek mesafeden dolayı çekmeme gibi bir problem yaşamanız olası değil, hatta içeride bulunan odalarınızdan bile kullanabilirsiniz tabi ekranı görmeden ne yaparsınız orası başka.Xbox 360 Wireless Controller (Arka)

Controller'ın arka tarafında ise pil haznesi triggerlar yer alıyor. Ayrıca orta kısımda siyah görünen soket bölümü ise Xbox Controller'ı şarj etmeye yarayan kablo bağlantısı için konumlandırılmış.


Xbox 360 Wireless Controller (Pil bölmesi)
 

Media Remote
Xbox 360 için Media Remote Controller (Xbox 360 Mini Media Remote, Premium Paket ile sınırlı sayıda birlikte veriliyor) ise bir önceki Xbox'taki Remote Controller'dan çok daha şık bir tasarıma kavuşmuş. Ayrıca Infra-red Xbox 360'ın üzerinde bütünleşik olarak yer aldığı için ekstra bir aparat takmanıza gerek kalmıyor. Xbox'ta ise bir tane Controller portunu işgal ederek 4'üncü Controller takmanızı engelliyordu. Ayrıca Controller'da bu sefer Y, X, A, B tuşları da mevcut. Bir önceki Xbox'ta DVD çalıştırabilmek için Remote Controller kit satın almanız gerekirken bu sefer buna aslında ihtiyaç yok DVD film taktığınız anda normal Controller'lar ile DVD özelliklerini kumanda etmeniz mümkün.


Xbox 360 Media Remote Mini

Media Remote'ta yeni özelliklerden biri ise Xbox Media Center tuşu. Bu tuş ile Xbox 360 ve Windows XP'nin Xbox Media Center versiyonu direk iletişime girebilecek. Elimizde Windows XP'nin Xbox Media Center versiyonu olmadığından bu bağlantıyı test etmedik. Remote Controller'da, Gamepad'de olduğu gibi en üst orta kısmında Xbox 360 logo tuşu bulunuyor ve aynı işlevleri görüyor.


Xbox 360 Controller ve Mini Media Remote

Xbox 360 Live Headphone
Xbox 360 Headphone (Premium pakette çıkıyor) eğer daha önceki Xbox'ta kullandıysanız aynı işlevi görüyor. Tasarımı ise Xbox 360'a uygun ve kaliteli malzemeden gerçekleştirilmiş. Bu sefer bir önceki Xbox'ta Gamepad'in üst kısıma yerleştirilen bağlantı alt tarafından monte ediliyor ve daha nazik ufak bir görüntüye sahip.


Xbox 360 Headphone

Güç Kaynağı / Adaptör
Xbox 360'ta güç kaynağı, konsolun kasasının içinden çıkartılarak dışına alınmış. Boyutları ise resimden de anlaşılacağı gibi oldukça büyük. Forum sitelerinde ve bazı makalelerde adaptörün ısınması konusunda problemlerden bahsediliyor. Açıkçası 48 saatlik Xbox 360'ın sürekli açık durma testimizde çok makul ölçülerde bir ısınma hissettiğimiz söylenilebilir.


Xbox 360 Adaptör


Xbox 360 Güç Girişi ve Adaptör

HDAV Bağlantı Kablosu
Xbox 360'ta birlikte gelen HDAV kablosu (Premium versiyonda geliyor, Core versiyonda standart Composite ve stereo ses bağlantısı geliyor) toplam 6 uca sahip. 3'ü composite ve stereo, diğer 3'ü ise Component (Y,Pr,Pb) high-definition video bağlantısını gerçekleştiriyor. TV ve HDTV'yi belirlemek i.in konnektörün üzerine bir swith yerleştirilmiş ve eüer HDTV kullanıyorsanız switch'i HDTV blümüne kaydırmanız gerekiyor. Aynı konnektörde göreceğiniz kare şeklindeki siyah bölüm ise Dolby® Digital 5.1 optik ses çıkışı soketi. Bu kablo sayesinde DVD'leri izlerken progressive-scan özelliği kullanılabiliyor.


Xbox 360 HDAV Kablosu


Xbox 360 HDAV Konnektörü
 

Xbox 360 komple bir çözüm. Burada şu anda ağırlıklı olarak ürünün ekipmanları ve donanım özelliklerinden bahsetmeye çalıştık. Xbox 360 Dashboard ve de genel çalışma prensipleri konusunda da incelememize de kesinlikle göz atın Xbox 360 Live ile değişen yaşam!! - Yazılım (Dashboard)

Jakobyen - jako@myxbox.net


 
 Yazının Anketi
 
Xbox 360 Almak İstermisiniz?

Evet, Hemen
Evet, Fiyatı düşünce
PS3 ü gördükten sonra
Hayır, Şu An Değil
Hayır, Hiç


[ Sonuçlar | Anketler ]

Toplam Oy 997
 

 Giriş
 
Nickname

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.
 

 İlgili Bağlantılar
 
· Daha fazla Donanım Xbox360
· Haber gönderen jakobyen


En çok okunan haber: Donanım Xbox360:
Kinect Adventures İncelememiz! (Video İnceleme) - Kinect Adventures inceleme

 

 Haber Puanlama
 
Ortalama Puan: 4.4
Toplam Oy: 20


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 

 Seçenekler
 

 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

 

_ASSOTOPIC

Donanım

info@myxbox.net
MyXbox.net [Xbox Turkey Fan Club] Xbox 360 Türkiye Xbox One © 2003-2013
Bu site ile Microsoft Corp. arasında bir ilişki yoktur.
"Microsoft" "Xbox" "Xbox 360" "Xbox One" ve Xbox / Xbox 360 logoları Microsoft Corp. firmasının tescilli markalarıdır.

Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Sayfa Üretimi: 0.037 Saniye